Dorrys 2019 – The Winners

Dorrys 2019 – The Winners

The 2019 Dorrys were announced on November 12 through the Law and Order Party Instagram (@lawandorderparty). Stay tuned for details about a winners reception in early 2020. 

She Died for Our Convenienceabove: She Died for Our Convenience – a choral haunting at Paragon Mill (5/4/19)

MUSIC

Daughters, You Won't Get What You Want

Album of the Year
Arc Iris, Icon of Ego
Clocolan, It’s Not Too Early for Each Other
DAUGHTERS, YOU WON’T GET WHAT YOU WANT (pictured)
Epic Beard Men, This Was Supposed To Be Fun
Lazy Magnet, Tide
Oceans of the Moon, Oceans of the Moon
Marlon Orlando, B.I. Times
Ravi Shavi, Blackout Deluxe
Through the Night: A Collection of Lullabies from Rhode Island
Tovarish, If the War Comes Tomorrow

Song of the Year
Arc Iris, “$GNMS”
Divey, “Beautiful Zero”
FINE., “Welcome Home”
La Neve, “Maximum Wage”
NGHTSWM, “More of Less”
Marlon Orlando, “Bréda”
The Pull of Autumn, “Not Coming Down”
Psychic Graveyard (with Liars), “Loud as Laughter”
Lily Rayne, “Drinks on Me”
SLITTY WRISTS, “BITMO”

Music Venue of the Year
Blackstone River Theatre (Cumberland)
COLUMBUS THEATRE (Providence)
Knickerbocker Music Center (Westerly)
Machines with Magnets (Pawtucket)
The Met (Pawtucket)
News Café (Pawtucket)
Ocean Mist (Matunuck)
Pump House Music Works (Peacedale)
The Strand (Providence)

Music Event / Festival of the Year
Newport Jazz Festival
Pronk
PVDFEST
Revival Fest
Rhythm and Roots Festival
Trans Day of Visibility Fest

Best Record Store
Analog Underground (Providence)
ARMAGEDDON SHOP (Providence)
In Your Ear (Warren)
Music Research Library (Providence)
Olympic Records (Providence)
Symposium Books (Providence)
Vinyl Guru (Newport)

Best New Artist
J. Mamana
J.R. and the Worship Band
Kissing Kontest
OCEANS OF THE MOON
Psychic Graveyard

EP/Mixtape of the Year
Zan Berry, Loveblind
Boiling Point, Demo
Cam Bells, C.B.P.V.D.
Civility, Civility
SWEETPEA PUMPKIN, SCORPIO TAPE #3
David Tessier, Dreams In Hyperspace

Hip-Hop Artist of the Year
Aura
Cam Bells
Epic Beard Men
Nino Francis
SLITTY WRISTS
Spocka Summa
$wifty
Té Kav

Rock Artist of the Year
Cherry Pit
FINE.
Video Shoppe
Voodoo Cuisine
Vudu Sister
The Low Cards

Folk Artist of the Year
ALLYSEN CALLERY
Charlie Marie
Yacouba Diabatè
Haunt the House
Museum Legs
Chrissy Stewart

Quiet Artist of the Year
AVA CALLERY
Laura Cetilia
House Red
Petrolio
Seatbelt
Statues of Eden

Loud Artist of the Year
Ancient Torment
DAUGHTERS
Hairspray Queen
Hammer Party
Total Mom
Tovarish
Towanda

Breakthrough Artist of the Year
La Neve
Mountainess
Natale
NGHTSWM
Lily Rayne
Courtney Swain

Best Night Out
¡Activo! (Machines with Magnets)
Comfort Club (Salon)
Industry Night with DJ X and K-luv (Troop)
Island Saturdays (Alchemy)
LUV U BETTER (Machines with Magnets)
MIX TAPE (Dusk)
Soul Power (Dusk)
#Twerk Fridays (EGO)

Non-Profit Community Organization of the Year (Music)
GIRLS ROCK! RI

DRAMA

Fun Home, The Wilbury Group

Production of the Year
black odyssey (Trinity Rep)
Bulrusher (Brown University TAPS)
FUN HOME (Wilbury Group) (pictured)
Goblin Market (Head Trick Theatre)
Marisol (Trinity Rep)
‘Night, Mother (Counter-Productions)
One Flew Over The Cuckoo’s Nest (Spectrum Theatre Ensemble)
Our Town (Burbage Theatre Company)
The Revolutionists (Epic Theatre Company)

Director of the Year
Kate Bergstrom, Red Bike (The Wilbury Group)
Lynne Collinson, The Revolutionists (Epic)
Sarah dAngelo, Bulrusher (Brown University TAPS)
Clay B. Martin, One Flew Over the Cuckoo’s Nest (Spectrum Theatre Ensemble)
Rebecca Maxfield, Goblin Market (Head Trick Theatre)
Mark Peckham, Our Town (Burbage Theatre Company)
JUDE SANDY AND JOE WILSON JR., black odyssey (Trinity Rep)
Josh Short, Fun Home (The Wilbury Group)
Fred Sullivan Jr., Night of the Iguana (Gamm)

Lead Performance the Year
Beth Alianello as Janet in Rocky Horror Show (OUT LOUD)
Octavia Chavez-Richmond as Marisol in Marisol (Trinity Rep)
Jeff Church as Thom Pain in Thom Pain (based on nothing) (Burbage)
Joanne Fayan as Olympe de Gouges in The Revolutionists (Epic)
Steve Kidd as Austin in True West (Gamm)
Teddy Lytle as Randle P. McMurphy in One Flew Over the Cuckoo’s Nest (Spectrum)
Andrew Stigler as Kurt Muller in Watch on the Rhine (Head Trick)
MEG SULLIVAN as Ada Lovelace in Futurity (Wilbury)
Rachael Warren as Adult Allison in Fun Home (Wilbury)
Joe Wilson Jr as Ulysses Lincoln in black odyssey (Trinity Rep)

Supporting Performance of the Year
Paige Barlow as Young Allison in Fun Home (Wilbury)
JACKIE DAVIS as Benevolence in black odyssey (Trinity Rep)
Daraja Hinds as Tara in The Burn (Wilbury)
Andrew Iacovelli as George Gibbs in Our Town (Burbage)
Maggie Papa as Louise in Gypsy (Contemporary Theater Company)
Betsy Rinaldi as Charlotte Corday in The Revolutionists (Epic)
Charlie Thurston as Lenny in Marisol (Trinity Rep)

Ensemble Cast of the Year
American Drag (Epic Theatre Company)
Bulrusher (Brown University TAPS)
Gypsy (Contemporary Theater Company)
ONE FLEW OVER THE CUCKOO’S NEST (Spectrum Theatre Ensemble)
Our Town (Burbage Theatre Company)
Pride and Prejudice (Trinity Rep)
The Rocky Horror Show (OUT LOUD Theatre)
Tanta bulla… ¿Y pa qué? (Trinity Rep / RI Latino Arts)

Curveball of the Year
for a show that ran for a single performance or weekend
Benny’s the Musical (Empire Revue)
Declaration (Beacon Theatre Workshop)
Futureworlds: Escape from Jollyworld (AS220 Youth)
Get Out the Vote! (Manton Avenue Project)
My Left Breast (WomensWork Theatre Collaborative)
Night’s People (Mixed Magic Theatre)
SHE DIED FOR OUR CONVENIENCE (Strange Attractor)

New Play of the Year
KEVIN BROCCOLI, AMERICAN DRAG (Epic Theatre Company)
Darcie Dennigan, The Pleiades (The Wilbury Group)
Jayne Hannah, Stalking (The Wilbury Group)
Gary Shore, The Freedom of Air (Roger Williams University)
Lauren Yee, The Song of Summer (Trinity Rep)
Ellen Zahniser, This is a Staged Reading (FringePVD)

Season of the Year (given to an artistic director for a stellar year)
Burbage Theatre Company (Jeff Church)
Epic Theatre Company (Kevin Broccoli)
Head Trick Theatre (Rebecca Maxfield)
OUT LOUD Theatre (Kira Hawkridge)
Trinity Rep (Curt Columbus)
THE WILBURY GROUP (JOSH SHORT)

Best Set Design
Dominic Arlia, Watch on the Rhine (Head Trick)
Andrew Iacovelli, Polaroid Stories (Burbage)
Eugene Lee, Marisol (Trinity Rep)
Patrick Lynch, Night of the Iguana (Gamm)
MAX PONTICELLI, ONE FLEW OVER THE CUCKOO’S NEST (Spectrum)
Monica Shinn, Fun Home (Wilbury)

Best Costume Design
Meg Donnelly, The Night Watch (Gamm)
Jillian Eddy, Our Town (Burbage)
KAT FORTNER, ONE FLEW OVER THE CUCKOO’S NEST (Spectrum)
Olivera Gajic, Pride and Prejudice (Trinity Rep)
Kara Harmon, black odyssey (Trinity Rep)

Best Lighting Design
Dan Scully, Little Shop of Horrors (Trinity)
Josef Allen, Goblin Market (Head Trick)
Jessica Winward, Shakespeare in Love (Burbage)
Alex Sprague, The Secret Garden (Epic)
KELLY LIPSEY, CONSTELLATIONS (Wilbury)

Best Sound Design
Rebecca Maxfield, Queen Margaret (Head Trick)
Jason Karol, The Secret Garden (Epic)
ANDY RUSS, ONE FLEW OVER THE CUCKOO’S NEST (Spectrum)
Broken Chord, Marisol (Trinity Rep)
Joanna Lynne Staub, Singin’ in the Rain (Theatre by the Sea)

Touring/Visiting Production of the Year
The Band’s Visit (PPAC)
Cruel Intentions: The 90s Musical (The VETS)
HAMILTON (PPAC)

Non-Profit Community Organization of the Year (Theatre)
MANTON AVENUE PROJECT

ART

Lois Harada

Solo Exhibit of the Year
Brandon Ballengée: Ti-tânes and Other Myths of the Anthropocene (Bannister Gallery)
Michael Benari: Dark Matter (RI Center for Photo Arts)
Jacob Berendes: Animal Year (159 Sutton)
Caitlin Cherry: Dirtypower (PC—Galleries)
LOIS HARADA: REVERBERATIONS (Sarah Doyle Gallery) (pictured)
Karen Harris: Sense of Place – Work in Mixed Media (159 Sutton)
Jane McNally Wright: Excavations (AS220 Project Space)
Alan Metnick: Projects and Selections (Candita Clayton)
Toby Sisson: Nacirema (David Winton Bell Gallery)
Boyd Totin: POLTERGEIST.stl (Hunter Gallery)

Group Exhibit of the Year (award given to curator)
Classic Beauty: 21st-Century Artists on Ancient [Greek] Form (Jamilee Lacy, PC—Galleries)
Dead Ringer (Elizabeth Duffy, Bristol Art Museum)
Fertile Ground: María Berrío, Zoë Charlton and Joiri Minaya (Heather Bhandari, David Winton Bell Gallery)
Geometry in Conversation: a show of quilts & coverings from Providence (Ian Cozzens, 159 Sutton)
Gross Clouds: Five Providence-Raised Artists Under 22 (Keegan Bonds Harmon, 159 Sutton)
Pulparazzi (Joan Hall, Jamestown Arts Center)
RUFFLES, REPAIR & RITUAL: THE FINE ART OF FIXING (Xander Marro, Pippi Zornoza, Faythe Levine, JR Uretsky, Anabel Vázquez Rodríguez, Taylor Polites, Mary-Kim Arnold; Wedding Cake House)
¿Se Aculilló?: Primxs/es | Mag-Pinsan | Cousins (Benjamin Lundberg Torres Sánchez & Kat Chavez, Center for Reconciliation)
The Shapes of Birds: Contemporary Art of the Middle East and North Africa (Francine Weiss, Newport Art Museum)
Transported: Works from Transylvania and Moldova (Ben Shattuck, Dedee Shattuck Gallery)

Two-Person Exhibit of the Year
Adonis: Michael Ezzell and Ariela Kuh (World’s Fair Gallery)
Dark Matter: Jemison Faust and Jason Chase (Atelier Newport)
INTO THE FOLD, Threads of Curious Realities: On-Kyeong Seong and Sarah Meyers Brent (Coastal Contemporary)
Lumen Essence: Allison Paschke & Alyn Carlson (Candita Clayton)
Projective Planes: Conny Goelz Schmitt and Topher Gent (Coastal Contemporary)
SCIENCE FICTIONS: DOUG BOSCH AND RICHARD WHITTEN (Jamestown Arts Center)
To Look and Look Again: Sam Allerton Green and Peter Hocking (Chazan Gallery)
Traces: Zora Murff and Lorenzo Triburgo (Salve Regina)

Public Art of the Year
Bricks & Murals, Harmony Trail (Westerly-Pawcatuck)
Jim Drain, My HomeCourt (Fargnoli Park, Providence)
DOMENIC ESPOSITO, OPIOID SPOON (Rhodes Pharma, Coventry)
Gaia, Still Here (Custom House Street, Providence)
Keri King, What’s in the River? (Woonasquatucket River Greenway Bike Path)
Pneuhaus, pnit (Washington Street, Providence)
Jess X Snow and Gavriel Cutipa-Zorn, the revolution starts in the earth with the self (1055 Westminster Street, Providence)

Arts Institution of the Year
AS220 GALLERIES
Jamestown Arts Center
Newport Art Museum
Providence Art Club
RISD Museum
Warwick Center for the Arts

Gallery of the Year (Academic)
BANNISTER GALLERY (Rhode Island College)
David Winton Bell Gallery (Brown University, Providence)
Chazan Gallery (Wheeler School, Providence)
Grimshaw-Gudewicz Gallery (Bristol Community College, Fall River)
Hunter Gallery (St. George’s School, Middletown)
PC—Galleries (Providence College)

Gallery of the Year (Independent)
159 SUTTON
Candita Clayton Gallery
Coastal Contemporary Gallery
Dedee Shattuck Gallery
Hera Gallery
Skye Gallery
World’s Fair Gallery

Non-Profit / Community Organization of the Year (Art)
NEW URBAN ARTS

Historical Exhibition of the Year
Carmel Vitullo and Harry Callahan, The Providence Album Vol. 1 (John Nicholas Brown Center for Public Humanities & Cultural Heritage)
Entwined: Botany, Art and the Lost Cat Swamp Habitat (John Hay Library)
Gertrude Vanderbilt Whitney: Sculpture (Newport Art Museum)
GORHAM SILVER: DESIGNING BRILLIANCE 1850–1970 (RISD Museum)
Kurt Vonnegut & Slaughterhouse Five (Roger Williams University)
Many Cities, One Providence— Operation 24 paper sheets: Subversive Public Art in 1970s Urban Italy (PC—Galleries)
Remembering Rocky Point (Warwick Center for the Arts)

Instagram of the Year
Ashley Pelletier (@anpelletier21)

PERFORMING ARTS

Good Grief! at Everett

Dance Performance of the Year
EVERETT, GOOD GRIEF!(pictured)
Festival Ballet, Mirrors (The VETS)
Island Moving Company, Second Star to the Right: A Tale of Hook and Pan (Fort Adams State Park)
JUMP!, Dancing on the Boulevard
TAPA Dance Company, She // Femme // Them (Everett)
yon Tande/Denizen Arts, 9Roads and Other Dances (Rhode Island College)

Classical/Opera Event of the Year
Aurea Ensemble, On This Land
Bach to the Future VI
Rachel Hanauer, Who’s Calling?: Three One-Act Operas (Contemporary Theatre Company)
Eric Nathan, Some Favored Nook (FirstWorks)
RI Philharmonic, Armistice Centennial
Salt Marsh Opera, La Boheme
VERDANT VIBES SPRING FESTIVAL
Voices from Syria: MusicWorks Collective with Kinan Azmeh (Community MusicWorks)

Performing Arts Festival of the Year
Newport Dance Festival
Newport Music Festival
PROVIDENCE MOVEMENT FESTIVAL 2019 (AS220)
Spring Festival Of Dance (Brown University Theatre Arts & Performance Studies)
URI Guitar Festival

Choral Performance of the Year
ASSEMBLY OF LIGHT CHOIR, SHE DIED FOR OUR CONVENIENCE (Strange Attractor)
Chorus of Westerly, This Is the Day
Collegium Ancora, Israel in Egypt
Providence Singers, The Heart of the Singer
Schiller Institute Chorus, A Concert for Freedom: African-American Spirituals (Stages of Freedom)

Touring Performance of the Year
Heifetz on Tour (Jamestown Arts Center)
Kukuruz Quartet, Julius Eastman and New Works (Brown)
NORDIC VOICES (Museum Concerts of RI)
Pilobolus, Come to Your Senses (FirstWorks)
Rennie Harris Puremovement, Nuttin’ But a Word (RIC)
Young@Heart, Catching Up to the Counterculture (RIC)
Your Ocean, My Ocean (Brown)

Best Local Ensemble
EXTRAORDINARY RENDITION BAND
MusicWorks Collective
Sparkling Beatniks
Tenderloin Opera Company
Verdant Vibes

Performing Arts Series of the Year
560 Experience Summer Concert Series (Mixed Magic Theatre)
Music at the Farm (Grace Note Farm)
MUSIC MANSION FIRST FRIDAYS
RI Philharmonic Summer Pops

Community/Non-Profit Performing Arts Organization of the Year
COMMUNITY MUSICWORKS

BOOKS

The Dorrys for Book of the Year 2019

Best Store for New Books
Books on the Pond (Charlestown)
The Collective (Peace Dale)
Ink Fish Books (Warren)
Riffraff (Providence)
Savoy Bookshop and Café (Westerly)
Stillwater Books (Pawtucket)
Symposium Books (Providence)
TWENTY STORIES (Providence)

Best Store for Used Books
CELLAR STORIES (Providence)
ReReads (Westerly)
Spring Street Books (Newport)
Stillwater Books (Pawtucket)
Symposium Books (Providence)

Best Local Publication
Ave. Magazine
Boston Globe (RI news desk)
Elska
Mount Hope
UpriseRI
Valley Breeze
WIZARDS IN SPACE

Literary Non-Profit/Community Organization of the Year
ARIA (Association of Rhode Island Authors)

Book of the Year – Fiction
Julien Ayotte, Code Name Lily
R.K. Bentley, Where Weavers Daire
K Chess, Famous Men Who Never Live
Juliet Grames, The Seven or Eight Deaths of Stella Fortuna
Farah Rose Smith, ANONYMA
Claremary P. Sweeney, Last Sermon for a Sinner
PADMA VENKATRAMAN, THE BRIDGE HOME

Book of the Year – Non-Fiction
Bathsheba Demuth, The Floating Coast
KATE COLBY, DREAM OF THE TRENCHES
Donna Harrington-Lueker, Books for Idle Hours: Nineteenth-Century Publishing and the Rise of Summer Reading
James N. Green, Exile Within Exiles: Herbert Daniel, Gay Brazilian Revolutionary
Albert Nasib Badre, Looking West: The Journey of a Lebanese-American Immigrant
Steve Starger, Misfits & Supermen: Two Brothers Journey Along the Spectrum
Arun K. Singh, Your Heart, My Hands: An Immigrant’s Remarkable Journey to Become One of America’s Preeminent Cardiac Surgeons

Poetry Collection of the Year
Tess Brown-Lavoie, Light Year
Tina Cane, Body of Work
B.G. Donohue, Night Watch: Poems
Muggs Fogarty, Sex Camel
Marcia Ranglin-Vassell, Journeys: A Collection of Poems about Life, Love, Faith and Determination
S. TOURJEE, SAM SAYS, SAM
Randy Blasing, A Change of Heart

Book of the Year – Children’s/YA
David Colasante, Bucabella
Jen Corace (Illustrator, with Ishta Mercurio), Small World
Anika Denise, Planting Stories: The Life of Librarian and Storyteller Pura Belpré
CATHY G. JOHNSON, THE BREAKAWAYS
Rebecca Killian, Meet Little Bexda!
Oge Mora, Thank You, Omu!

Small Book of the Year
CF, Pierrot Alterations
Fallon Masterson & Judee Burr, Stranger Stories (zine)
Shey Rivera Rios, Naty & my chaotic stench
Simmering the Sea: Diversifying Cookery to Sustain Our Fisheries
WRITE RHODE ISLAND! AN ANTHOLOGY OF FICTION FROM RHODE ISLAND STUDENTS

Reading Series of the Year
Cardigan Connection (Askew)
DRAG QUEEN STORY HOUR (various locations including Fall River Public Library; Providence Community Library; Newport Art Museum; Island Free Library; and Rogers Free Library)
The Lively Literati (Schasteâ)
Noir at the Bar (AS220)
Out of States Plates Lit (Twenty Stories)
Poetry Salon with Lisa Starr (Savoy Bookshop)
Publicly Complex

Storytelling Series of the Year
Bummer Club (AS220)
Funda Fest (RI Black Storytellers)
Live Bait (AS220)
STRANGER STORIES (roaming)
Wordsmiths and Storytellers (Askew)

FILM

Hale County

Feature Film of the Year (with a connection to the area – filming locations, setting, director, writers, etc.)
Code Name: Dynastud (dir. Richard Griffin)
The Craft RI (dir. Dave Ricci)
Do It, Man!: The Story of the Celebrity Club (dir. Tom Shaker and Norm Grant)
HALE COUNTY THIS MORNING, THIS EVENING (dir. RaMell Ross) (pictured)
Vault (dir. Tom DeNucci)

Best Short Film (with a connection to the area – filming locations, setting, director, writers, etc.)
A la Deriva (prod. Gabe Long & Rebecca Atwood)
Dear Qinqwen, Love Jingwei (dir. Jingwei Wang)
Jellyfish (dir. Martin Gizycki)
PROVIDENCE LOST (dir. Oscar D’Angeac)
To Be Heard (dir. Steven Luna)
The Impeccable (dir. Mike Messier)
Trash Artist (dir. Gnarly Bay)

Movie Theater of the Year
AVON CINEMA (Providence)
Cinemaworld Lincoln (Lincoln)
Jane Pickens Theater (Newport)
Mystic Luxury Cinemas (Mystic)
Route One Cinema Pub (Attleboro)
Rustic Tri-Vue Drive-In (North Smithfield)

Film Festival of the Year
Art and Design Film Festival
Cinema Ritrovato at Brown
Ivy Film Festival
Providence Children’s Film Festival
Providence French Film Festival
RHODE ISLAND BLACK FILM FESTIVAL
Short Short Story Film Festival

Film Series of the Year
Cocktails and Screens (AS220)
Dreadphile Cinema
Kino-Eye Film Club (RISD)
Misquamicut Drive-In
NEWPORTFILM OUTDOORS
Thursday night movies at Warwick Library

Youtube of the Year
emmymadeinjapan

Non-Profit / Community Organization of the Year (Film)
Providence Children’s Film Festival